از الزام داخلی‌سازی کیف لپ تاپهای خارجی چه خبر؟! – ۲

کیف لپ تاپ چرم واقع ادله وزارت صنعتی‌ها این است که با بالا رفتن تعرفه واردات قطعه , شرکت‌های کیف لپ تاپساز خارجی انگیزه بیشتری برای تشکیل داد داخل قطعات دارند , چون در غیر این فیس با ارتقا هزینه ایجاد روبه‌رو خواهند شد . به عبارت بهتر , از آن جا که هرچه داخلی‌سازی افزایش یابد , ارزش کیف لپ تاپهای نو آن‌ها در کشور‌ایران کمتر و مناسب‌تر از آب در خواهد آمد , وزارت صنعت امیدوار است با سیاست تازه خویش , خارجی‌ها هرچه عمده و سریع‌تر , ایجاد باطن را در کیف لپ تاپسازی جمهوری اسلامی ایران بالا ببرند . این در حالی است که بی‌توجهی کیف لپ تاپسازان فرنگی به‌این قضیه و با وجود ارتقاء تعرفه واردات قطعات , هزینه ساخت و بها را بالا خواهد موفقیت و این خیر فقط به خسارت مشتریان اهل ایران خواهد بود , بلکه بازار محصول ها پسابرجامی را هم با اعتنا به بالا رفتن قیمت آن ها در فیض افزایش هزینه‌های ساخت , تا حدی تحت تاثیر منفی قرار خواهد اعطا کرد .

پیش‌بینی‌های قیمتی محقق نشد

اما برنامه جدید وزارت صنعت برای ساخت باطن قطعات , دربردارنده یک پیام مهم به مدیران کیف لپ تاپسازی کشور ایران و همچنین مشتریان داخلی بود و آن , معین نبودن قیمت کیف لپ تاپهای جدید تا پیش از عبور آن ها از خط تولید است . در صورتی‌که به قبل برگردیم و بیانات مدیران کیف لپ تاپسازی مرز و بوم را مرور کنیم , خوا هیم روءیت کرد آن ها در مواقعی مبادرت به اعلام قیمت محصولات جدید خود ( به‌خصوص کیف لپ تاپهای پسابرجامی ) کرده‌اند , اما حالا به نظر می‌رسد قیمت‌ها از پیش‌بینی‌ها پیشی خواهند گرفت .

به‌عنوان نمونه , کشور‌ایران کیف لپ تاپیی‌ها پس از عقد قرارداد با پژو , محدوده قیمتی محصولات نو این کیف لپ تاپساز فرانسوی را در کشور ایران اعلام کرده و بر این اصول گفته شد که پژو ۲۰۰۸ ( اولی پژو پسابرجامی در کشور ایران ) با قیمتی لابه‌لا ۷۵ تا ۸۰ میلیون تومان عرضه خواهد شد . این در حالی است که آبی‌های جاده منحصربه‌فرد چندی قبل این ارزش را تکذیب کردند و بنابر بعضی گمانه‌زنی‌ها , پژو ۲۰۰۸ قیمتی حداقل ۹۰ میلیون تومانی خواهد داشت . این اختلاف ارزش از آنجا ناشی می‌شود که کشور‌ایران کیف لپ تاپ ارزش ۷۵ تا ۸۰ میلیون تومان را آن وقتگیر بر طبق داخلی‌سازی ۴۰ درصدی ذکر کرد , درحال حاضر آنکه اکنون با توجه به محقق نشدن این حجم از تشکیل داد درون , هزینه‌های تولید ۲۰۰۸ بالا رفته و در نتیجه گران‌تر به دست مشتریان خواهد رسید . این تجربه و تعدادی و یک‌سری قضیه شبیه دیگر در صنعت کیف لپ تاپ سرزمین نشان می دهد تا گذشته از تولید محصول , هیچ اعتمادی به قیمت‌های پیش‌بینی شده در باب آن ( چه بسا اگر به‌صورت رسمی از طرف شرکت آفریننده اعلام شود ) , وجود ندارد .

این قضیه بیش از هر موضوع دیگری ریشه در داخلی‌سازی قطعات دارد , چه آنکه طبعا هرچه تولید باطن بالاتر باشد , هزینه ایجاد و ارزش آخرین کمتر خواهد بود و هرچه داخلی‌سازی کم باشد , ارتقاء ارزش خوا هیم داشت . حالا با اعتنا به بخشنامه تازه وزارت صنعت , کیف لپ تاپسازان خارجی چنانچه نخواهند ساخت داخل تولید ها خود را بالا ببرند , دود آن در دیدگاه مشتریان اهل ایران و تا حدی در چشم خودشان خواهد رفت . عمق تشکیل داد باطن اندک , تعرفه واردات قطعات را ارتقا داده و این موضوع منجر ایجاد محصولات نو با هزینه ایجاد و قیمتی بالا خواهد شد , براین اساس مشتریان اهل ایران اولی متضرران خواهند بود . از طرفی , عرضه کیف لپ تاپهایی با تشکیل داد داخل زیر و در سود گران‌قیمت , بازار کیف لپ تاپسازان فرنگی و پسابرجامی را نیز با اعتنا به وجود رقبای چینی محدود خواهد کرد و این به ضرر و زیان آن‌ها ( امثال پژو و رنو ) است .

چینی‌ها جنبش می‌خورند؟

اما بخشنامه جدید در خصوص تعرفه قطعات منفصله در حالی است که به نظر می‌رسد این قضیه میتواند منجر ارتقاء انگیزه کیف لپ تاپسازان چینی حاضر در جمهوری اسلامی ایران بابت افزایش داخلی‌سازی شود یا قیمت تولید ها آن‌ها را بالا چیره شود . اکنون با وجود آنکه سالیان از حضور کیف لپ تاپسازان چینی در ایران می‌گذرد , آن‌ها نشان داده‌اند چندان پایبندی به تولید باطن کردن تولید ها شان نداشته و بیشتر در ادامه واردات قطعات منفصله از مرزو بوم خویش هستند .

این در شرایطی است که قلیل اتفاق افتاده از طرف ارگان های داخلی , فشاری در جهت افزایش داخلی‌سازی , به آنان وارد شود بدین ترتیب شرکت‌های چینی همچنان کم اعتنا به تولید داخل , در کیف لپ تاپسازی ایران زمان می گذرانند . درحال حاضر اما با دقت به بخشنامه تازه در امر ایجاد داخل قطعات و تعرفه محل ورود , این موضوع احتمال دارد انگیزه آن‌ها‌را برای ایجاد کرد درون کردن محصول ها شان در کشور‌ایران بالا ببرد . در واقع عمق تشکیل داد داخل ذیل , باعث ارتقا هزینه ساخت و ارزش شده و این زمینه میتواند بازار چینی‌ها را در جمهوری اسلامی ایران با دقت به ورود رقبای تازه , به خطر بیندازد . این در حالی است که در شرایطی‌که کیف لپ تاپسازان چینی همچنان نخواهند داخلی‌سازی را در ایران افزایش دهند , سپس ارزش تولیدها آن ها در بازار کشور با دقت به مقررات نو , افزایش قابل توجهی خواهد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *